przepisy (thc+cbd)

Słodkie skondensowane mleczko

12-20 Gram (SMALL) 20-26 Gram (MEDIUM) 26-35+ Gram (BIG)

PONIŻSZY TEKST MA CHARAKTER INFORMACYJNY, NIE MA NA CELU NIKOGO NAMAWIAĆ DO SPOŻYWANIA SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH.

TEKST SKIEROWANY DO OSÓB KTÓRE POSIADAJĄ ZEZWOLENIE NA PRZETWARZANIE KONOPI WŁÓKNISTYCH.

CZAS WYKONANIA: 1h 40m

CENA CAŁKOWITA(ZE SKŁADNIKAMI): 4-15 zł

SKŁADNIKI:

  • 250 ml mleka UHT 3,2% tłuszczu na każde 15 gram suszu CBD
  • Susz zdekarboksylowany lub nie
  • cukier – na każde 250 ml mleka 20 gram cukru(2 łyżki stołowe)
  • Jak ktoś ma ochotę może dodać łyżkę kakao lub parę kostek czekolady

PRZYGOTOWAĆ: Kuchenka, garnek, jakaś miska, sitko, duża patelnia z grubym dnem.

Przepis powinien być skuteczny przy użyciu każdego materiału konopi przemysłowej, należy się upewnić że nasz susz jest przeznaczony do spożycia np. na herbatę i dobrze jakby miał certyfikat ekologicznej uprawy, poniżej przetestowane sprawdzone 2 strony, z suszem zdekarboksylowanym(krócej trzeba gotować, szybciej się robi) lub surowym(bardzo tani):

Krok 1: Zważ materiał, każda waga kuchenna powinna poradzić sobie ze swoją dokładnością by podać dobry wynik, jeśli nie masz wagi możesz to zrobić odpowiednią proporcją w stosunku do zamówionego opakowania.

Krok 2: Wygotuj materiał w wodzie, pół litra na 20 gram suszu wystarczy, gotujemy aby pozbyć się gorzkiego smaku, należy to robić przez około 4 minuty od momentu wrzenia, następnie wodę wylewamy do zlewu(lub pijemy jak ktoś lubi mocną herbatę konopną), czynność powtarzamy trzykrotne, by poprawić smak, po wykonaniu trzech „przepłuczek”, susz wrzucamy z powrotem do garnka.

Krok 3: Zalej susz mlekiem, 250 ml mleka(szklanka) na 15 gram suszu, dolewamy minimalną ilość wody jeżeli susz w mleku jest na prawdę gęsty.

Krok 4: Czekamy aż mleko zacznie wrzeć, stawiamy na mały ogień i wkładamy łyżkę lub zasłaniamy garnek, tak żeby mleko nie wykipiało, można posmarować np krawędzie garnka masłem. Gotujemy przez 45 minut tak aby odparować jak najwięcej wody, w tym przypadku trzeba pilnować garnka i mieszać co parę minut.

Krok 5: Gdy minie 45 minut, odsączamy ciecz na dużą patelnie z grubym dnem, pozostały susz podgrzewamy w minimalnej ilości wody np. 150 ml(ponad pół szklanki) na 20 gram suszu żeby wyciągnąć resztki mleka i ponownie przesączamy przez sitko na patelnie, dokładnie wyciskając z niego ciecz.

Krok 6: Otrzymane mleko gotujemy około 30-40 minut na patelni w ten sposób by odparowała około połowa lub do momentu aż uzyskamy gęste mleczko, uważajcie żeby nie przypalić mleka, gdy zacznie wrzeć, mały ogień plus mieszanie.

Otrzymany produkt ma zawartość od 0.6 do 1 mg thc i 20-30 mg cbd na każdy użyty gram suszu. Zalecamy spojrzeć do zakładki dawkowanie.

Takie skondensowane mleko można przechowywać około 20-30 dni w lodówce(według źródeł internetowych), pamiętajcie że otrzymany przetwór przeznaczony jest dla pełnoletnich oraz zawiera np. około 40 dawek CBD.

2 komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: