przepisy (thc+cbd)

Ekstrakt wykonany metodą alkoholową

Źródło zdjęcia: https://hyperreal.info/talk/ekstrakcje-konopi-t41623.html

PONIŻSZY TEKST MA CHARAKTER INFORMACYJNY, NIE MA NIKOGO NA CELU NAMAWIAĆ DO SPOŻYWANIA SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH.

TEKST SKIEROWANY DO OSÓB KTÓRE POSIADAJĄ ZEZWOLENIE NA PRZETWARZANIE KONOPI WŁÓKNISTYCH.

Na wstępie pragnę zaznaczyć że otrzymany ekstrakt może przekraczać normy prawne co do zawartości thc w przetworach konopnych, z tego względu treść skierowana jest do osób pełnoletnich które żyją w krajach gdzie marihuana jest legalna oraz pacjentów. Alkohol etylowy nie jest najlepszym możliwym rozpuszczalnikiem z uwagi na wydajność ale na pewno najmniej agresywnym i najczystszym w stosunku do innych.

SKŁADNIKI:

  • Susz konopi przemysłowej, najlepiej żeby był w formie wiechy ponieważ najczystszy ekstrakt uzyskamy krusząc susz na małe topki a nie miał, jeżeli użyjemy rozkruszonego suszu ekstrakt będzie zawierał trochę więcej np. chlorofilu.
  • Alkohol etylowy(spirytus) minimum 95%, około 200 ml na 20 gram suszu, możemy użyć więcej tak żeby spirytus lekko wystawał poza susz upakowany w słoiku wtedy nie dolewamy wody tak jak to jest opisane w kroku 3 i szybciej otrzymamy ekstrakt(rozpuszczalnik szybko odparuje).

PRZYGOTOWAĆ: Słoik lub inny szklany zakręcany pojemnik pasujący do ilości użytego suszu, zamrażalnik, sitka o odpowiedniej do ekstraktów gęstości oczek lub np. pończocha(pogorszy to jakość ekstraktu ale nie będzie to aż tak znaczące).

DEKARBOKSYLACJA: Krok ten jest konieczny jeżeli chcemy żeby nasz ekstrakt działał w formie jadalnej. Susz zawijamy w folie aluminiową, rozkładamy równo, niezbyt ciasno w piekarniku, należy pamiętać że temperatury w piekarniku się wahają co spowoduje że proces będzie mniej wydajny, czekamy aż piekarnik osiągnie ustawioną temperaturę i wstawiamy susz na 9 minut w temperaturze 135-140 stopni. Po wyciągnięciu z piekarnika zostawiamy w folii na około 10 minut na ostygnięcie.

Krok 1: Spirytus oraz rozkruszony na małe topki susz zapakowany w słoik mrozimy w zamrażarce przez 12-24 godzin przed wykonaniem ekstraktu.

Krok 2: Słoik z suszem zalewamy alkoholem na 5 minut, co minutę energicznie mieszając poprzez potrząsanie słoikiem.

Krok 3: Dolewamy troszkę zimnej wody(jak najmniej) tak żeby ciecz delikatnie wystawała ponad susz , ponownie potrząsamy i szybko przez odpowiednie sitko lub pończochę przelewamy do drugiego słoika.

Operację można powtórzyć drugi raz żeby wycisnąć jak najwięcej z suszu ale nie jest to konieczne, druga partia będzie o wiele słabszej jakości w przypadku suszu konopi przemysłowej.

Krok 4: Uzyskaną ciecz która powinna mieć kolor złoty lub lekko zielony, filtrujemy np. przez filtry do kawy lub parę razy(3) zawiniętą pończochę i wylewamy do dużego szklanego naczynia, tak żeby ekstrakt miał dużą powierzchnie parowania.

Krok 5: Uwaga opary alkoholu są łatwo palne więc naczynie stawiamy albo na balkonie albo gdzieś przy oknie, w zamkniętym wietrzonym co jakiś czas pokoju też będzie dobrze byle to było z daleka od źródła ognia.

Krok 6: Czekamy aż woda i spirytus odparuje, może to zająć 1-3 dni, ekstrakt powinien osiągnąć konsystencję podobną co na zdjęciach wyżej, jeżeli chcemy go palić lub waporyzować zaleca się dodatkowo odczekać parę dni zostawiając ekstrakt w otwartym pojemniku żeby cały spirytus na pewno odparował.

#cbd #konopie #przepisy #medycznamarihuana #ekstrakt #konopny #alkohol

2 komentarze

    1. Możliwe, ale trzeba zaznaczyć że tu kąpiel w spirytusie wykonujemy raz, maksymalnie dwa, lepiej przetrzymać tak długo żeby wyciągnąć jak najwięcej kannabinoidów, a sam ekstrakt większość osób i tak zaaplikuje w formie jadalnej 😉

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: