Aktualności Rozrywka

4/20 czyli 20 kwietnia – o co chodzi z tym świętem, skąd się wzięło?

  1. 20 kwietnia – co oznacza ta data?

Przyjęło się że jest to święto marihuany, hucznie obchodzone w wielu miejscach na całym świecie, szczególnie tam gdzie marihuana jest legalna. Ludzie wychodzą na ulice by iść w różnego rodzaju marszach i razem konsumować marihuanę. Na przykład na poniższym zdjęciu autorstwa Canadian Press widzimy jak to święto obchodzili Kanadyjczycy w w roku 2019.

2. Skąd wzięła się ta data?

Wokół symboliki tego dnia wyrosło wiele legend i plotek, najpopularniejsza i prawdziwa historia mówi że określenie 420 powstało jesienią 1971 r. w San Rafael High School, uniwersytecie znajdującym się około 30 minut na północ od San Francisco, gdzie pewna grupa uczniów dowiedziała się, że jeden z członków amerykańskiej straży przybrzeżnej, który stacjonuję w znajdującej się nieopodal latarni morskiej, gdzieś w pobliskim lesie ma dosyć sporą plantację marihuany. Dalsze doglądanie roślin zrobiło się dość ryzykowne z uwagi na wieści roznoszące się po mieście, a więc aby nie zmarnować roślin, strażnik narysował mapę dla swojego szwagra Billa McNulty’ego, który następnie przekazał ją swoim przyjaciołom z grupy uczniów którzy nazywali siebie „Waldos”.

Plantacji nigdy nie znaleziono, poszukiwania trwały tygodniami a członkowie grupy zawsze spotykali się o określonej godzinie, była to 4:20. Nawet po zaprzestaniu poszukiwań członkowie grupy określali tym terminem czas palenia marihuany, a później wszystko co jest związane z tematem konopi indyjskich. W ten sposób termin 420 rozpowszechnił się po całej okolicy, a później na całe stany, szczególnie za pośrednictwem magazynu „High Times” , ponieważ zaczął go swobodnie używać już na początku lat 90.

Zdjęcie grupy „Waldos” z czasów obecnych

Po latach członkowie „Waldos” nadal żyją i mają się dobrze, znaleźli nawet strażnika o którym mowa we wcześniej przytoczonej historii i mu ją opowiedzieli.

3. Mity na temat 420

Poniżej wymieniona jest lista mitów na temat tej daty:

  • Jedna z popularnych histori mówi, że określenie 4/20 pochodzi od znaku na jednej z dróg krajowych w Arizonie, który wskazywał właśnie tyle mil, palacze mieli się przy nim spotykać. W późniejszym czasie ze względu na popularność tego określenia znak wielokrotnie kradziono i został on zamieniony na symboliczne 419,9 mili, ale był to raczej skutek historii grupy „Waldos” a nie powód powstania określenia.
Źródło: Pinterest
  • 4/20 to data śmierci Boba Marleya – jest to często powielane kłamstwo, ponieważ Robert Nesta Marley urodził się 6 lutego 1945 r. i zmarł 11 maja 1981 r.
  • Mit mówiący że w konopiach można wyróżnić ogółem 420 składników – jest to nie prawda a naukowcy twierdzą że takich związków może być ponad 500.

4. Co oznacza ta data dla Polski w 2021 roku?

W tym roku jest to dla Polski szczególna data, pierwszy w historii naszego parlamentu zespół ds. legalizacji marihuany złoży w sejmie trzy projekty ustaw, mają one dotyczyć: konopi włóknistych, marihuany medycznej oraz marihuany rekreacyjnej.

Zwolenników legalizacji interesuje szczególnie ta ostatnia ustawa, ponieważ zakłada ona dekryminalizacje marihuany i haszyszu dla osób które posiadają przy sobie mniej niż 5 gram, oraz karę grzywny gdy będzie to ilość od 5 do 10 gram. W ustawie jest również zapis o dekryminalizacji uprawy czterech krzaków konopi w miejscu zamieszkania.

Czy jest szansa że ustawa przejdzie? Nie wiadomo, na pewno mogą przejść dwie pozostałe ustawy które stanowiłyby również kamień milowy w tym temacie. Nie wiadomo kiedy pakiet ustaw będzie głosowany, pewnie będzie to odwlekane ale na pewno wywoła szeroką medialną dyskusję, a to jest już jakiś sukces.

5. Inicjatywa obywatelska wolnych konopi

Zapraszam również do zapoznania się ze społeczną inicjatywą wolnych konopi. Warto poszukać w swoim miejscu zamieszkania punktu gdzie zbierane są podpisy, często są to różne sklepy około tematyczne. Więcej informacji pod wskazanym poniżej adresem!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: