Aktualności Artykuły popularnonaukowe Rozrywka

Mieszanie marihuany z tytoniem – fakty i mity

Wielu palaczy marihuany miesza ją z tytoniem, jest to szczególnie popularny zabieg w krajach europejskich, mocno zakorzeniony kulturowo np. w Holandii. Najczęściej słyszymy że pozwala to lepiej palić się naszemu jointowi, jest oszczędniejsze ekonomicznie oraz wzmacnia jej działanie. Sprawdźmy więc które z tych stwierdzeń są prawdziwe.

  1. Nikotyna wzmacnia działanie marihuany co czyni palenie bardziej ekonomicznym

Jest to jedna z najczęściej powielanych teorii. Ze względu na nią wiele osób dodaje tytoniu nie tylko do skrętów ale również np. do bonga czy też lufki. Z farmakologicznego punktu widzenia nikotyna może wzmacniać działanie kannabinoidów, ponieważ powoduje ona wzrost dopaminy w mezolimbicznym szlaku dopaminergicznym.

Badanie pochodzące z 2009 r. opublikowane w “Toksykologii inhalacyjnej” polegało na przeanalizowaniu dymu pochodzący z czystych konopi indyjskich, oraz skrętów które posiadały w sobie 75% tytoniu, naukowcy doszli do wniosku, że tytoń może zwiększać efektywność parowania THC nawet o 45%.

Jednakże trzeba zwrócić uwagę że tytoń podczas spalania tworzy mieszankę wielu szkodliwych związków, które wpływają na zmniejszenie się pęcherzyków płucnych(odwrotnie niż marihuana), co powoduje słabsze wchłanianie związków aktywnych. Doniesienia o tym że to połączenie powoduje mocniejszy i „lepszy do opanowania” haj wzięły się z tego że część użytkowników jest po prostu od niej uzależniona.

Werdykt: Częściowo stwierdzenie że tytoń wzmacnia działanie marihuany jest prawdziwe ale przez negatywne skutki substancji wytwarzanych podczas jego spalania można stwierdzić że wzmocnienie to jest nieznaczne oraz słabiej odczują je osoby które zwykle nie używają nikotyny.

2. Tytoń w połączeniu z marihuaną silniej uzależnia

Stwierdzenie jest jak najbardziej prawdziwe i dowodzi tego wiele badań. Efekt ten nazywany jest węzłem tytoniowo-konopnym. Nasz mózg przyzwyczaja się do tego połączenia, co kumuluje działanie uzależniające nikotyny i marihuany, następnie powoduje że dostarczanie organizmowi kannabinoidów bez nikotyny nie daje już tyle radości co kiedyś.

3. Tytoń w połączeniu z marihuaną powoduje zawroty głowy

Nikotyna stymuluje produkcję adrenaliny. Przez co nasze serce pompuje krew szybciej, następnie wzrasta ciśnienie krwi. Może to sprawić że rozboli nas głowa oraz hajowi będzie towarzyszyć więcej negatywnych efektów niż w przypadku samej marihuany.

4. Tytoń w połączeniu z marihuaną nie jest szkodliwy ponieważ konopie niwelują jego negatywny wpływ na zdrowie

Stwierdzenie to jest mitem. Substancje pochodzące z procesu spalania nawet w połączeniu z marihuaną są bardzo szkodliwe, związki reagują nawzajem tworząc truciznę. Następstwami palenia tytoniu są:

  • Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
  • Rak płuc
  • Rozedma
  • Rak gardła
  • Astma
  • Choroby zębów, dziąseł i języka

Jest to mniej szkodliwe niż same papierosy jeżeli weźmiemy pod uwagę ilość, nikt nie spali tyle jointów ile papierosów pochłaniają osoby uzależnione od nikotyny, należy jednak pamiętać że skręty z marihuaną często pali się z kartonowym tipem zamiast filtra co zwiększa ilość wchłanianych substancji smolistych.

5. Waporyzacja jest wydajniejsza niż palenie marihuany z tytoniem

Jest to prawda, waporyzacja według badań zwiększa ponad dwukrotnie liczbę dostarczanych substancji, ponieważ nie degradują się one podczas procesu spalania. Dodatkowo wszystko wskazuje na to że jest to jeden z najzdrowszych sposobów przyjmowania marihuany.

1 komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: