Aktualności

Co zrobić by uniknąć kary za posiadanie

ARTYKUŁ MA CHARAKTER WYŁĄCZNIE INFORMACYJNY, NIE MA NA CELU NAKŁANIANIA NIKOGO DO UŻYWANIA SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH.

Niestety nadal żyjemy w czasach w których kara się ludzi za posiadanie rośliny stosowanej w medycynie od tysięcy lat, jednakże z biegiem czasu świadomość społeczna się zwiększa, ma to miejsce również w środowiskach policjantów, prokuratorów, sędziów. Obecnie duża część spraw za posiadanie małych ilości jest umarzana ze względu na niską szkodliwość społeczną. Dodatkowo w mediach co raz częściej pojawiają się informację o sprawach w których sąd przychylnym okiem spojrzał na posiadanie nawet sporych ilości marihuany.

  1. Jak nie dopuścić do przeszukania

Po pierwsze kultura, policja w polsce ma prawo zatrzymać każdego do kontroli osobistej czyli wylegitymowania itp., według prawa musi posiadać do tego przesłanki ale jest to na tyle luźna definicja że wystarczy stwierdzenie, „zachowywał się pan podejrzanie”,”wczoraj w tym miejscu dokonano kradzieży”, „szukamy kogoś podobnego do pana”, dlatego nie należy się wykłócać ani podejmować tego tematu. Często jeżeli będziemy posłusznie wykonywać polecenia, spokojnie odpowiadać, bez nerwów policja może zaniechać dalszych czynności po wylegitymowaniu.

Jak to jest z przeszukiwaniem? Policjant na ulicy nie ma prawa nas dotknąć, tzn. wkładać rąk do kieszeni, zaglądać w majtki, obklepywać itp.. Ma prawo poprosić nas o wyciągnięcie wszystkich przedmiotów, wywinięcie kieszeni, otworzenie portfela i pokazanie jego zawartości, ewentualnie dobrowolne odsłonienie jakiejś części ciała powyżej pasa. W praktyce jednak policjanci często wykraczają poza te uprawnienia, wiele osób twierdzi że należy wtedy poprosić o protokół przeszukania, nagrywać interwencję itp. jednakże stawianie oporu czy też zwykłe zwrócenie uwagi skończyć się może zabraniem na komisariat, czy też do auta gdzie w obecności policjanta tej samej płci będziemy się musieli rozebrać i przeprowadzona zostanie dokładniejsza kontrola. Na ulicy policjant nie ma prawa kazać nam się rozbierać, warto o tym pamiętać i postępować tak by interwencja zakończyła się tam a nie np. na komisariacie.

2. Co zrobić gdy już przy nas znaleziono susz

Wymyślanie tłumaczeń w stylu „to cbd” lub „znalazłem to pod ławką w parku” nie przejdzie ani przed policją, a tym bardziej przed sądem i będzie wręcz działać na naszą niekorzyść. Najlepszym wyjściem jest w swoich zeznaniach od razu powołać się na Art. 62a Kodeksu Karnego który mówi: „Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w art. 62 ust. 1 lub 3 (posiadanie), są środki odurzające lub substancje psychotropowe w ilości nieznacznej, przeznaczone na własny użytek sprawcy, postępowanie można umorzyć również przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, jeżeli orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości.

Tak więc jeżeli miałeś przy sobie parę gramów, policjanci będą proponować Ci pójście na współpracę, to znaczy że będą chcieli wydobyć z Ciebie cenne informacje oraz nakłonić Cię do dobrowolnego poddania karze. Nie polecamy tego wyjścia ze względu na to że często kończy się gorszą karą i zostawia ślad w naszych papierach. Według nas najlepszym co możemy zrobić jest powiedzenie że znaleziona marihuana jest na własny użytek oraz odmówienie dalszych zeznań a następnie napisanie pisma o umorzenie sprawy. Jak to zrobić? Zajrzyjcie do artykułu wolnych konopi.

Należy sobie zdawać sprawę że podczas zatrzymania policja przeszuka nasze mieszkanie. Jeżeli znajdą tam woreczki strunowe, wagę jubilerską itp. skończyć się to może przyklepaniem zarzutu o handel, dlatego posiadanie takich przedmiotów nie należy do rozsądnych. Nie może być żadnych wątpliwości że to co posiadaliśmy służy wyłącznie na własny użytek.

Jeżeli masz na to środki już na początku zatrzymania należy podać imię i nazwisko znanego nam adwokata. Nie jest to konieczne i wiele spraw jest umarzanych bez tego jednakże na pewno zadziała na twoją korzyść. Warto sprawdzić adwokatów w pobliżu którzy zajmują się sprawami karnymi za narkotyki i zapisać gdzieś numer do jednego z nich. Pomoc prawną odpłatną lub nie możemy otrzymać również od wolnych konopi.

3. Udowodnienie niecelowości orzeczenia kary przed sądem

Oznacza to że musimy przedstawić się z jak najlepszej strony, pokazać że jesteśmy porządnymi obywatelami a orzeczenie kary w stosunku do nas jest niecelowe. Mówimy że mamy pracę, dziewczynę, warto również przywołać jakąś działalność charytatywną itp. Możemy wymienić na prawdę wszystko co pozwoli pokazać organom ścigania że jesteśmy zwykłymi obywatelami, pomocne również będzie jeżeli nigdy wcześniej nie byliśmy za nic karani.

4. Podsumowanie

Najważniejsze to zachować spokój i trzymać się prostych zasad opisanych powyżej. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo że sprawa zostanie umorzona. Jeżeli nie uda nam się tego osiągnąć warto stawić się w sądzie i wykazać minimum inicjatywy a sąd na pewno weźmie to pod uwagę i najprawdopodobniej wszystko zakończy się grzywną lub pracami społecznymi.

Polecamy również obejrzeć poniższy filmik:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: