Aktualności Artykuły popularnonaukowe

Wpływ marihuany na hipokamp – Redukcja istoty szarej w mózgu? – Przegląd badań

Zjawisko które dziś opiszemy to raczej mało popularny i wciąż zbyt słabo zbadany temat. Istnieją badania które sugerują że wieloletnie palenie marihuany, może mieć negatywny wpływ na objętość istoty szarej w mózgu.

Istota szara buduje ośrodkowy układ nerwowy i to właśnie stąd wzięło się popularne sformułowanie „szare komórki”. Istota szara składa się na korę mózgu i jest odpowiedzialna za inteligencję, używanie języka, pamięć, czytanie, pisanie i wiele innych mechanizmów zachodzących w naszym mózgu.

Istnieje parę badań które potwierdzają tą teorię. Większość z nich przeprowadzana jest na małej populacji osób, bez dokładnego określenia jak byli oni wystawieni na inne czynniki, np. dym papierosowy. Dane statystyczne wskazują że 70% użytkowników używających marihuany, korzysta również z tytoniu. Należy także pamiętać, że najpopularniejszą używką i neurotoksyną która wpływa negatywnie na ten obszar mózgu (mówiąc kolokwialnie „zabija szare komórki”) jest alkohol.

  1. PRZEGLĄD BADAŃ
„Long-Term Effects of Cannabis on Brain Structure” aut. Giovanni Battistella, Eleonora Fornari, Jean-Marie Annoni, Haithem Chtioui, Kim Dao, Marie Fabritius, Bernard Favrat, Jean-Frédéric Mall, Philippe Maeder & Christian Giroud. https://www.nature.com/articles/npp201467

Tłumaczenie z artykułu „Long-term Effects of Cannabis on Brain Structure”

„Porównując objętość istoty szarej między grupami, stwierdzamy, znaczące skupiska wykazujące mniejszą objętość istoty szarej u osób regularnie używających konopi indyjskich w porównaniu z okazjonalnymi, są one zlokalizowane obustronnie w biegunie skroniowym oraz w zakręcie parahipokampowym. 
Dodatkowe skupiska pokrywają lewą wyspę i lewą korę oczodołowo-czołową ( ryc. 1 ). 
Natomiast trzy skupiska móżdżku wykazują odwrotne zachowanie, ze zwiększoną objętością istoty szarej.”

W badaniu wzięło udział zaledwie 31 okazjonalnych użytkowników marihuany i 26 regularnych. Mamy tu do czynienia z tym o czym wspomnieliśmy we wprowadzeniu, nie uwzględniono ilu z nich używa tytoniu i alkoholu. Z danych statystycznych wiemy że okazjonalni użytkownicy marihuany częściej stronią od nikotyny niż regularni.

Do podobnych wniosków doszli naukowcy w dwóch innych badaniach. Niestety w nich również nie wzięto pod uwagę wcześniej wymienionych czynników.

W polskim czasopiśmie MedExpress, pojawiła się publikacja która zwraca uwagę, że przyczyna zmian objętości szarej masy w mózgu może być w tym przypadku źle zidentyfikowana. Oparta jest ona na stanowisku Naukowców z University of Texas W Dallas którzy opublikowali wyniki własnych badań.

Cytat ze strony MedExpress.pl

„Teksańscy uczeni wyjaśniają, że w większości wcześniejszych badań nad marihuaną nie uwzględniano osób, które palą zarówno „skręty” jak i zwykłe papierosy. Tymczasem niemal ¾ użytkowników marihuany sięga także po wyroby tytoniowe.” Źródło: https://www.medexpress.pl/start/marihuana-zmniejsza-hipokamp-ale-bez-szkody-dla-pamieci/61128/

W badaniach naukowców z Teksasu, udział wzięły 4 grupy osób: palacze papierosów, użytkownicy marihuany unikający tytoniu, pasjonaci obu używek oraz osoby niepalące w ogóle.

Cytat ze strony MedExpress.pl

„Okazało się, że mniejsza (od przeciętnej) objętość hipokampa dotyczyła wszystkich grup za wyjątkiem niepalących niczego. Tak więc palenie marihuany czy tytoniu niezależnie, a stosowanie obu używek przyczyniało się do zmniejszania się tej ważnej części mózgu. Jednak tylko u „abstynentów” zaobserwowano związek pomiędzy objętością hipokampa a sprawnością pamięci. W tych, którzy palili tylko marihuanę lub tylko papierosy – takiego związku nie stwierdzono. Najbardziej zaskakujące było jednak to, że u amatorów łączenia obydwu używek zaobserwowano zależność odwrotną – im mniejszy hipokamp, tym lepsza pamięć.”  Źródło: https://www.medexpress.pl/start/marihuana-zmniejsza-hipokamp-ale-bez-szkody-dla-pamieci/61128/

Ponadto jest jeszcze jeden czynnik, predyspozycję genetyczne. Istnieje bowiem możliwość, że użytkownicy u których objętość istoty szarej w mózgu jest mniejsza ze względu na uwarunkowania genetyczne, po prostu chętniej sięgają po marihuanę.

Do podobnego wniosku doszli naukowcy w badaniach opisanych w publikacji „Shared Predisposition in the Association Between Cannabis Use and Subcortical Brain Structure” która ukazała się w 2015 w JAMA Psychiatry.

Tłumaczenie z portalu cnet.com

„Badanie, opublikowane w środę, obejmowało dane 483 osób, które były rodzeństwem, w tym par bliźniaków w wieku od 22 do 35 lat. Badacze podzielili badanych na trzy grupy: pary rodzeństwa, które próbowały marihuany, pary, które nigdy nie próbowały konopi i pary, w których użytkownikami marihuany był tylko jeden z bliźniaków.[….] naukowcy wysunęli teorię, że zmniejszona objętość ciała migdałowatego ma więcej wspólnego z pewnymi wspólnymi czynnikami genetycznymi[…]W badaniu zauważono również, że pary rodzeństwa, w których tylko jedno było wystawione na działanie marihuany „wykazywały zmniejszoną objętość ciała migdałowatego w stosunku do członków zgodnych, nienaświetlonych par” i stwierdzono, że te różnice w objętości były bardziej związane z „wspólnymi predyspozycjami, pochodzenia genetycznego lub środowiskowego, z niewielkim poparciem dla przypadkowych wpływów”.  Źródło: https://www.cnet.com/news/it-might-not-be-the-marijuana-thats-shrinking-your-brain-study-says/

Na domiar tego wszystkiego, powstało również parę artykułów na temat neuroprotekcyjnych właściwości cbd. Okazało się że Kannabidiol nie tylko chroni przed redukcją objętości szarej masy ale również stymuluje powstawanie nowych połączeń neuronów. Do takich wniosków doszli między innymi naukowcy z Uniwersytetu Harvarda oraz National Institute of Health. Istnieje również parę innych przykładów badań w  tym temacie:

https://www.liebertpub.com/doi/full/10.1089/can.2017.0047

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0376871610003364

2. WNIOSKI

Wyniki badań prowadzonych nad wpływem kannabinoidów na Hipokamp są bardzo różne, niektóre z nich nawet sprzeczne ze sobą. Istnieje szereg nie branych pod uwagę czynników, które mogą powodować korelację tj. uwarunkowania genetyczne i ekspozycja np. na dym tytoniowy czy też inne używki jak alkohol. Wniosek z tego taki że obecnie nie jest możliwe stuprocentowe potwierdzenie czy też odrzucenie tezy o wpływie konopi, a szczególnie Delta-9-THC, na objętość istoty szarej w mózgu. Co więc najlepiej zrobić by być pewnym że nasz mózg będzie bezpieczny? Biorąc pod uwagę obecny stan wiedzy na ten temat, najrozsądniej będzie:

  • Unikać spożywania konopi z wysoką zawartością THC i niską CBD,
  • Jeżeli jesteśmy pacjentem i leczymy się medyczną marihuaną o wielokrotnie wyższej zawartości THC niż CBD, włączyć do suplementacji CBD, najlepiej w tej samej chwili, lub przed zażyciem leku,
  • Unikać łączenia marihuany z tytoniem i palenia samego tytoniu,
  • Unikać łączenia marihuany z alkoholem i spożywania alkoholu.

Sprawdzone przez nas produkty cbd znajdziecie w dziale recenzje, polecamy również zajrzeć do zakładki kody rabatowe.

2 komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: